Przegląd gier na Neo Geo

Neo Geo to platforma, na którą ukazało się wiele doskonałych bijatyk 2D, które do dziś są niemal niedoścignionym wzorem. Ale na Neo Geo jest też wiele innych gier godnych uwagi. Dlatego został przygotowany ten właśnie przegląd. Dzięki niemu możesz poznać inne gry, czy też zobaczyć tytuły gier, które pamiętasz z czasów młodości.



2020 Super Baseball – Jest to sportowa gra powstała w 1991 roku. To baseball, ale jego akcja toczy się w odległej przyszłości. Stąd większość postaci to roboty. Występują też ludzie, którzy są ubrani w metalowe pancerze. Dodam jeszcze, że wszystkie mecze toczą się na jednym boisku.


3 Count Bout – Gra została wypuszczona przez SNK w 1993 roku. Jest to klasyczny wrestling. Mamy do wyboru 10 postaci, które różnią się od siebie wyglądem. Zwycięstwo można odnieść po przytrzymaniu zawodnika na macie do momentu, aż sędzia odklepie trzy razy ręką. Nie zabrakło też w tym tytule multiplayera.


Aggressors of Dark Kombat – Bijatyka powstała w 1994 roku. W grze mamy 8 postaci, które różnią się stylem walki, a także wyglądem. Mogą się one poruszać dodatkowo w górę i dół (brak przez to możliwości kucania). Nasi bohaterowie są bardzo wytrzymali, bo pasek energii posiada wiele warstw kolorów. W chwili kiedy osiągnie on całkowity odcień czerwieni u przeciwnika i nasz pasek mocy jest na maxa, to możliwe jest wykonanie wykańczającego ciosu zwanego „GANGAN”. Dodam jeszcze, że walki toczą się w różnych miejscach. Zależy to od tego z kim walczymy w danej chwili.


Alpha Mission 2 – Strzelanka powstała w 1991. Jej akcja toczy się w kosmosie. Jest w niej do przejścia 6 poziomów, na końcu których znajduje się boss. Po zakończeniu każdego levelu można sobie za zarobioną gotówkę wprowadzić w statku ulepszenia. Gra nie należy do łatwych, więc trzeba wykazać się dobrą zręcznością.


Andro Dunos – Strzelanka wydana w 1992 roku. Akcja gry podobnie jak w przypadku Alpha Mission 2 dzieje się w kosmosie. Tylko tu ekran przesuwa się głównie w prawo, a nie w górę. Nasze zadanie to przejście wszystkich leveli, na końcu których jest do pokonania boss. Zabawę zaczynamy z czterema różnymi rodzajami broni, które zmieniasz za pomocą guzika. Możliwe jest też wykonanie silniejszego uderzenia po przytrzymaniu przycisku odpowiedzialnego z strzał.


Art of Fighting – Jest bijatyką wydaną przez SNK w 1992 roku. Yuri siostra Ryo Sakazaki została uprowadzona, dlatego on wraz z przyjacielem Robertem Garcia wyruszają na jej poszukiwanie. Mimo, że w menu jest osiem postaci, to można tylko dokonać wyboru jednej z dwóch (Ryo, Robert). W multiplayerze natomiast możesz przebierać we wszystkich. Ciekawą rzeczą jest fakt, że po otrzymaniu pewnej ilości ciosów pojawiają się siniaki na twarzach zawodników.


Art of Fighting 2 – Kolejna część bijatyki wypuszczonej przez SNK w 1994 roku. Do wyboru mamy jedną z dwunastu postaci. Każdy zawodnik został wyposażony w wachlarz śmiertelnych technik. Jednak ich używanie odbiera trochę energii, więc trzeba korzystać z nich z umiarem. Gracze mogą sobie też szydzić z przeciwnika, strojąc przy tym swoje gesty po naciśnięciu odpowiedniego guzika. Gra pod względem graficznym ulegała wyraźnej poprawie, co widać na pierwszy rzut oka.


Art of Fighting 3 – Trzecia już część wydana przez SNK w 1996 roku. W tej części historia nie skupia się już tak na Ryo Sakazaki, tylko głównie na jego przyjacielu i rywalu Robert Garcia. Wyjeżdża on do Meksyku, bo przyjaciel z dzieciństwa prosi go o pomoc. W tej odsłonie mamy do wyboru tylko osiem postaci różniących się wyglądem i stylem walki. Gra ogólnie jest bardzo grywalna i dynamiczna. Grafika została ulepszona. Ale dalej jest to ta sama stara bijatyka 2D.


Bakatono’s Mahjong – Gra ujrzała światło dzienne w 1991 roku. Jest to komputerowa gra popularnej chińskiej zabawy w której używa się kamieni z wzorkami przypominających kostki domino. Celem jej jest zebranie czterech zestawów po trzy, lub cztery takie same kwadraciki i jednej pary. Więcej na temat zasad jakimi się rządzi można przeczytać w Internecie szukając pod hasłem „Mahjong”.


Bang Bead – Zręcznościowa gra wydana przez Visco w 1998 roku. W grze mamy do wyboru 7 zawodników, z których każdy ma swój specjalny atak. Celem zabawy jest odbijanie między sobą kuli, tak by wyeliminować wszystkie gwiazdki przeciwnika znajdujące się za nim. Spowoduje to dezaktywacje fioletowej laserowej linii. Kiedy już zostanie wyłączona obrona, to wystarczy wyrzucić piłkę z pola za plecami przeciwnika, by wygrać rundę.


Baseball Stars 2 – Baseball wypuszczony przez SNK w 1992 roku. Dodam, że wcześniejsza część jest na NES’a. Do wyboru mamy sześć drużyn, które poza ubraniem i herbem nie różnią się w zasadzie niczym. Zasady gry są proste. Grają ze sobą dwie drużyny z których każda na przemian spełnia rolę strony atakującej. Zawodnik z drużyny atakującej najpierw odbija kijem piłkę rzuconą przez miotacza, po czym rzuca kij i biegnie do najbliższej bazy, aby ją zaliczyć. Grafika prezentuje się bardzo dobrze.


Baseball Stars Professional – Wypuszczona przez SNK gra sportowa w 1990 roku. Do wyboru mamy do wyboru jedną z szesnastu drużyn, które poza strojem i herbem nie mają wiele różnic. Średnie wykonanie tego produktu widać po przeciętnej oprawie i oprawie dźwiękowej. Jednak nie ma co się dziwić, skoro została wydana tak dawno temu. Gra oddaje w małym stopniu atmosferę prawdziwego meczu.


Battle Flip Shot – Zręcznościowa gra wydana przez Visco w 1998 roku. Poza drobnymi różnicami przypomina Bang Bead. W grze mamy do wyboru 5 zawodników, z których każdy ma swój specjalny atak. Celem zabawy jest wyeliminowanie wszystkich obiektów przeciwnika znajdujących się przy ścianie za nim. Dążymy do tego odbijając piłkę od tarczy naszych bohaterów. By przejść dalej trzeba wygrać dwie rundy.


Blazing Star – Strzelanka wydana przez SNK w 1992 roku. Naprawdę udana gra w której wcielamy się w postać pilota samolotu. Nasz statek można wyposażyć w naprawdę efektowne bronie, które będziemy rozwijać podczas misji. Przyjdzie nam się zmierzyć z najróżniejszymi pojazdami jak, helikoptery, czołgi. A na końcu każdej planszy będzie boss. Grafika gry jest bardzo ładna, piękne tła w planszach. Jest to tytuł w który warto zagrać.


Blue’s Journey – Platformówka wypuszczona przez Alpha Denshi w 1990 roku. Fabuła gry opowiada o tym, jak niebieski insekt musi uratować swoją rodzinną planetę Raguy przed plemieniem Daruma. Podstawową bronią głównego bohatera jest liść. Unieruchamia nim wrogów, by następnie nimi rzucać. Po drodze można zaopatrzyć się też w dodatkowe bronie jak bomby, bumerangi.


Breaker’s – Bijatyka wypuszczona przez Visco w 1996 roku. W grze mamy 8 postaci, które różnią się stylem walki, a także wyglądem. Pasek energii do kombosów napełniany jest w miarę otrzymywanych ciosów od przeciwnika, a także szybciej się uzupełnia, kiedy my atakujemy. Wszystkie walki toczą się w różnych miejscach. Gra ma przyjemną atmosferę i ładną grafikę.


Breaker’s Revenge – Bijatyka wypuszczona przez Visco w 1996 roku. Nie wiem co o tym tytule myśleć. Poza małymi różnicami jest taka sama jak ta wyżej. Dalej jest to bijatyka 2D z tym samym systemem walki. Grafika uległa małej zmianie. Doszedł też nowy zawodnik Shaizo ninja z Japonii. Reszta postaci jest dalej taka sama.


Burning Fight – Jest to bijatyka chodzona utworzona przez SNK w 1991 roku. Dwaj policjanci Duke i Billy ścigają niebezpieczną japońską grupę przestępczą. Ich śledztwo prowadzi ich do Japonii, gdzie spotykają eksperta sztuk walki Ryu, który godzi się dołączyć do nich. Gra jest klasyczną bijatyką chodzoną, w której lejemy kolejno napotkane osoby i poruszamy się w prawo. Możemy wykorzystywać też do obrony bronie, które zostaną po przeciwnikach. May do wyboru jednego z trzech bohaterów: Duke, Billy lub Ryu.


Captain Tomaday – Strzelanka wydana przez Visco w 1999 roku. Bohaterem jest fruwający pomidor, który porusza się do góry. Nie używamy w niej pocisków, tylko swoje dwie pięści. Nasz bohater wystrzela je na kilka milimetrów do przodu, po czym wracają do nas. W grze za przeciwników mamy bajkowe stworzenia jak latające dynie, świnie itp.


Crossed Swords – Przygodówka RPG wydana przez Alpha Denshi w 1991. Widok jest z trzeciej osoby. Akcja gry można powiedzieć, że dzieje się w czasach średniowiecznych. Sterujemy rycerzem z mieczem i tarczą, który musi uratować królestwo. Po dłuższym czasie grania można zauważyć, że wszystko się powtarza (przeciwnicy, plansze mają inną barwę).


Crouching Tiger Hidden Dragon 2003 – Jest to przeróbka (hack) gry King of Fighters 2001. Mniej więcej wyglądają tak samo, ale jest kilka różnic. Mianowicie kolor ubrań, włosów niektórych zawodników uległ zmianie. Ciosy zostały wzmocnione i niektóre są bardzo efektowne jak np. płomień zwykły Ioriego Yagami, którym zawsze strzelał został przemieniony w wielki słup ognia itd. Nie upiekło się nawet dwóm ostatnim bossom. Oryginalny Zero świeci jak żarówka, a Igniz jest ognistą kulą, ale posiadają te same umiejętności waleczne co w KoF 2001.


Cyber-Lip – Strzelanka wydana przez SNK w 1990 roku. Można ją porównać do takich tytułów jak Metal Slug i Contra, gdyż mniej więcej o to samo chodzi. Ten tytuł też charakteryzuje się nietypową ilością wrogów, gdyż co chwile będziemy ostrzeliwani z powietrza albo z ziemi. Wybierając opcję gry jedną osobą poruszamy się gościem o blond włosach. Ma on za zadanie uratować ziemię od androidów. Po drodze będziemy mogli zaopatrzyć się w nowsze i lepsze bronie jak miotacze ognia, bazooki i inne podobne.


Double Dragon – Gra wydana przez Technos Japan w 1995 roku. Do wyboru mamy dziesięciu zawodników, w śród których są dwaj tytułowi bracia Jimmy i Billy Lee. Poza tymi dwoma, każdy z bohaterów reprezentuje swój własny styl walki. W grze można wykonywać też specjalne ciosy zwane „Charge” ale dopiero wtedy, jak taki napis wyskoczy na pasku energii. Dodam jeszcze, że powstał film o tym samym tytule, który opowiada też o braciach Lee i złym Kogi Shuko.


Eightman – Bijatyka chodzona wydana przez Pallas w 1991 roku. Gra jest wzorowana na anime popularnym w Japonii w latach sześćdziesiątych. Jej akcja dzieje się w odległej przyszłości. Poruszamy się mężczyzną w metalowej niebieskiej zbroi. Za podstawową broń ma on pięści, a także nogi i kilka bomb. Te wyposażenie można rozwijać za pomocą bonusów pozostawionych przez wrogów. Przyjdzie nam się zmierzyć z masą złych robotów.


Fatal Fury – Została wypuszczona w 1991 roku przez SNK. Jest to bijatyka 2D. Do wyboru mamy jednego z trzech bohaterów: Terry Bogard, Andy Bogard i Joe Higashi. Przyjdzie nam stoczyć i wygrać wiele ulicznych walk, by na końcu swej drogi stanąć do walki z szefem grupy przestępczej Geese Howard. Dodam jeszcze, że grafika jest przeciętna i niczym szczególnym nie zachwyca.


Fatal Fury 2 – Druga część serii wydana przez SNK w 1992 roku. Po śmierci Geese Howard w pierwszej, tajemniczy arystokrata sponsoruje turniej, celem którego jest zabicie osoby odpowiedzialnej za śmierć Geese. Postaci do wyboru mamy aż osiem. Terry Bogard, Andy Bogard i Joe Higashi plus pięciu nowych. Starzy zawodnicy zostali wyposażeni w nowe techniki. Sama grafika uległa wyraźnej poprawie.


Fatal Fury 3 – Kolejna część serii, która ujrzała światło dzienne w 1995 roku za sprawą SNK. W grze mamy do wyboru dziesięć postaci, które różnią się wyglądem jak i style walki. Wszyscy z zawodników poza cisami podstawowymi mają w swoim wachlarzu możliwości kilka specjalnych kombosów, które wyglądają naprawdę efektywnie. Sama gra jest to klasyczna bijatyka 2D, jednak została wprowadzona możliwość przesuwania się w głąb ekranu lub w dół np. by uniknąć ciosu. Między walkami występują pogawędki, z których można się trochę dowiedzieć na temat fabuły. Grafika jest lepsza niż w dwóch poprzednich częściach.


Fatal Fury Special – Została wydana w 1993 roku przez SNK. W grze jest dostępnych aż piętnaście różnych postaci reprezentujących swój styl walki. Wszystkie zmagania toczą się w różnych miejscach. Mówiąc dokładniej jest ich tyle, ilu zawodników. Została wprowadzona możliwość przesuwania się w głąb ekranu lub w dół np. by uniknąć ciosu. Gra ma średnią grafikę, jednak pojedynki są w niej dynamiczne


Fight Fever – Została wypuszczona przez Viccom w 1994 roku. Jest to klasyczna bijatyka 2D. Mamy w niej do wyboru ośmiu odmiennych zawodników, którzy reprezentują swój styl walki. Jest jeszcze dziewiąty w środku, ale on jest ostatnim bossem i jest dostępny do grania tylko w multiplayerze. Gra ogólnie nie jest wciągająca i ma słabą grafikę.


Football Frenzy – Gra sportowa wydana przez SNK w 1992 roku. W grze mamy dziesięć zespołów. Sama grafika nie zachwyca. Można jej brzydki wygląd usprawiedliwić tylko tym, że powstała tak dawno temu. Jeśli nie jesteś fanem tego typu gier, to lepiej sobie ten tytuł odpuścić.


Galaxy Fight – Ujrzała światło dzienne za sprawą Sunsoft w 1995 roku. Jest to kosmiczna bijatyka 2D. Do walki między sobą staje ośmiu zawodników z najdalszych zakątków kosmosu. Przez to każdy ma swój uniwersalny wygląd i styl walki. Pojedynki odbywają się na różnych planetach. W grze za przeciwnikami nie ma żadnych „ścian”, czyli można wycofywać się do tyłu bez końca. Gra prezentuje średnią grafikę i mizerną dynamiczność.


Ganryu – Platformówka wydana przez Visco w 1999 roku. Gra ma klimat anime i jej akcja dzieje się w starożytnej Japonii. Do wyboru mamy dwóch samurajów, którzy posługują się kataną: mężczyznę o imieniu Musashi i przedstawicielkę płci pięknej Suzume. Jak już wspomniałem podstawową ich bronią jest miecz, jednak można po drodze zapatrzyć się w inne rzeczy jak gwiazdki ninja, dynamit itp. Przyjdzie nam się zmierzyć z całą hordą wrogich shinobi, którzy będą w nas ciskali nożami kunai, gwiazdkami, a także posługiwali się mieczami.


Garou: Mark of the Wolves – Bijatyka, która ujrzała światło dzienne za sprawą SNK w 1999 roku. Mamy do wyboru dwa tryby, takie jak survival, w którym to walczymy z wrogiem po jednej rundzie. Odniesione straty zostają i są odczuwalne do następnej rundy, ale można się z nich wykurować zbierając bonusy. Jest jeszcze tryb versus. Bohaterów mamy dwanaście, więc jest w czym wybierać. Gra naprawdę odznacza się ładną grafiką i jest dynamiczna. Polecam ją fanom bijatyk 2D.


Ghost Pilots – Wypuszczona przez SNK w 1991 roku. W przeciwieństwie do większości strzelanek tego typu, pojazdem jest wodny samolot, zamiast statku lub zwykłego samolotu. Jest on wyposażony w podstawową broń, a także w bomby. Swoje wyposażenie bojowe rozwijamy dzięki akcesoriom, które zostają po przeciwnikach. Przyjdzie nam się zmierzyć z najróżniejszymi pojazdami jak łodzie, helikoptery, czołgi. Grafika jest ładna, a sama gra dynamiczna, gdyż wrogowie strzelają obficie.


Goal! Goal! Goal! – Ujrzała światło dzienne za sprawą Visco w 1995 roku. Jest to zwyczajna piłka nożna. W grze mamy do wyboru jedną z dwudziestu ośmiu drużyn z różnych kontynentów i europy (nie ma Polski niestety). Przy tak dużej rozmaitości zespołów widać, że poza strojami odróżniają się one jeszcze statystykami między sobą np. szybkością, atakiem itp. Gra jest bardzo dynamiczna, można szybko i w pięknym stylu przeprowadzić akcje na bramkę wroga.


Gururin – Gra wydana w 1994 roku. Gra polega na tym by spadające z góry kolorowe ludziki ustawiać w kwadracie. By danego koloru znikły trzeba ustawić trzy obok siebie. Możemy też obracać kwadratem, co powoduje że ustawione wcześniej postacie lądują na głowach, spadają na inne ścianki. Przegrywamy, jeśli zapełnimy całą figurę.


Kabuki Klash – Japońska gra walki 2D z bronią wydana w 1995 roku. Przypomina trochę Samurai Shadow, ale różni ją jeden szczegół. Postacie swym wyglądem przypominają bohaterów anime. Do wyboru mamy jedną z ośmiu, którzy mają swoją własną białą broń lub pomocnika. Gra ma ładną grafikę i przyjemnie się w nią gra.


Karnov’s Revenge – Ujrzała światło dzienne w 1994 roku za sprawą Data East. Jest to klasyczna bijatyka 2D. W grze mamy trzynaście postaci, które różnią się stylem walki, a także ubiorem i pochodzeniem. Sama gra niczym nie zachwyca. Posiada przeciętną grafikę i wieje nudą. Jest też podobna do większości lepszych tego typu bijatyk.

Data dodania: 9 lipca 2009Autor: Redakcja EmuSite


Copyright by EmuSite Team; 2006-2022
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka