Symulator Jelenia, Czyli Jak Humorystycznie Podejść do Klasycznej Mechaniki Gier RPG

Niedawno rynek gier komputerowych przechodził przez dosyć ciekawe zjawisko polegające na zalaniu go różnego rodzaju symulatorami. Dla wielu twórców, zwłaszcza mniejszych, zajmujących się szeroko rozumianymi produkcjami niezależnymi, był to idealny moment na wejście z przytupem do mniej czy bardziej profesjonalnego tworzenia gier. Pojawiały się wobec tego zarówno „poważne” tytuły mające oddawać, przykładowo, realia pracy rolniczej, jak również i te humorystycznie i z pewnym dystansem podchodzące zarówno do gatunku, który reprezentują, jak też związanego z nimi fenomenu.

Ten ostatni trend zaczął szczególnie dominować, gdy różnego rodzaju gry – symulatory zaczęły pojawiać się na innych platformach niż tylko komputery osobiste, jak na przykład smartfony, tablety czy też przeglądarki internetowe. Dzisiaj przyjmy się właśnie takiej przeglądarkowej produkcji pod tytułem Deer Simulator, czyli mówiąc wprost: symulatorowi życia jelenia.

Gra Deer Simulator na Poki.pl jest przeglądarkową produkcją o zręcznościowym charakterze z nielicznymi elementami gry RPG – konkretniej związanymi z możliwością pewnego dostosowania wyglądu swojej postaci oraz rozwijania jej atrybutów i umiejętności. Rozczarują się jednak ci, którzy oczekują po tej produkcji realistycznego odwzorowania cyklu życia tego ssaka. Tytuł ma mocno humorystyczny charakter nastawiony na nieskrępowaną niczym zabawę w otwartym świecie bardziej niż odwzorowanie realiów życia jeleni – o czym zresztą wspomniano już wcześniej.

Przejdźmy jednak do właściwego opisu gry.

Zabawę rozpoczynamy, nie licząc wybrania właściwej opcji w menu, od wpisania imienia i wybrania płci naszego jeleniego bohatera. Ten ostatni aspekt jest o tyle istotny, że wpływa na możliwość, a właściwie sposób, założenia jeleniej rodziny w późniejszym stadium rozgrywki. Sama zabawa opiera się na wykorzystaniu otwartego świata w dosyć sandboxowym wydaniu. Przed graczem nie został postawiony żaden konkretny cel, zamiast tego możemy zająć się niemal dowolną aktywnością, która zainteresuje nas w danym momencie.

 

W dosyć rozległym świecie znajdziemy, między innymi, drapieżniki, z którymi będziemy musieli walczyć, ludzi i ich różnego rodzaju osady, jak też inne jelenie. Z tymi ostatnimi możemy wchodzić w rozmaite interakcje. Niektóre jelenie będą dawały nam różnorakie zadania do wykonania, przykładowo, polegające na zebraniu określonej liczby pożywienia bądź zdemolowania osady znajdującej się zbyt blisko lasu i zagrażającej jeleniej wspólnocie na danym terytorium.

Za wykonywanie zadań oraz zwalczanie przeciwników otrzymujemy doświadczenie. Po zebraniu odpowiedniej liczby punktów doświadczenia nasz jeleń może awansować na kolejny poziom, a wraz z nim otrzymujemy punkty atrybutów, które możemy wydać na rozwijanie zdolności naszego bohatera. Tych zdolności – atrybutów mamy do wyboru trzy: zdrowie, energię oraz siłę ataku. Z samego nazewnictwa możemy domyślać się, na co wpływają: zdrowie powiększa pulę maksymalnych punktów życia naszego zwierzaka; podobnie sprawa wygląda w przypadku energii z tym, że energia używana jest do szybkiego poruszania się; siła ataku odpowiada natomiast za obrażenia zadawane różnego rodzaju przeciwnikom.

Kiedy uda nam się założyć rodzinę i dorobić potomstwa (choć nie jest to warunkiem koniecznym) możemy również korzystać ze specjalnego drzewka rozwoju. Pozwala nam ono zwiększać atrybuty wszystkich członków stworzonego przez nas stadka: począwszy od punktów życia i atak, jak również takie właściwości jak liczba zbieranego pożywienia i wiele innych.

Wraz z wykonywaniem zadań otrzymujemy także złote monety. Te z kolei możemy przeznaczyć na zakup wszelkich kosmetycznych przedmiotów, jak rozmaite poroże, kolory sierści i inne temu podobne elementy gry. Należy także wspomnieć o całkiem szerokich możliwościach dostosowania wyglądu jelenia do naszego widzimisię – dzięki wbudowanemu edytorowi możemy zmienić praktycznie każdą właściwość: od grubości ciała i poszczególnych kończyn po kolorystykę.

Podsumowując, Deer Simulator to ciekawa i warta poświęcenia czasu produkcja, skierowana głównie do tych, którzy cenią sobie dystans twórców oraz otwarty świat i związaną z nim nieskrępowaną rozrywkę. Bogactwo zadań oraz możliwości spędzania czasu sprawiają, że symulator jelenia jest grą, która może zainteresować nie tylko fanów tego dosyć specyficznego gatunku elektronicznej rozrywki.


Copyright by EmuSite Team; 2006-2019
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka