Straszny Labirynt, czyli Halloween trafia na gry przeglądarkowe

Co roku, pod koniec października, wielkimi krokami zbliża się Święto Zmarłych. Podczas gdy w polskiej tradycji, i ogólnie w tym kręgu kulturowym, jest to święto związane przede wszystkim z zadumą oraz upamiętnieniem różnych bliskich osób, które odeszły, w wielu innych krajach i kulturach istnieją odpowiedniki tego dnia w mniej czy bardziej radosnym wydaniu. Jedną chyba z najbardziej popularnych wersji pogodniejszego święta zmarłych jest Halloween, święto wywodzące się z, najprawdopodobniej – geneza tego święta wciąż nie została dokładnie poznana, celtyckich wierzeń, wedle których właśnie ten okres w roku miał być czasem, gdy granica pomiędzy zaświatami a światem żywych stawała się bardziej płynna, a w związku z tym duchy mogły przeniknąć do naszej rzeczywistości.

Duchy, które miały przekraczać wspomnianą granicę mogły być zarówno dobre, jak i złe. Popularnym zwyczajem było rozpalanie dużych ognisk mających za zadanie odstraszać upiory chcące wyrządzić żywym krzywdę a przyciągać dobre. Całkiem prawdopodobne jest również to, że właśnie w celu odstraszania złych duchów pojawił się zwyczaj przebierania się w różne stroje, z którym mamy do czynienia dzisiaj. Również z różnych celtyckich obyczajów pośrednio wywodzi się tradycja drążenia dyń czy ozdabiania domów wszelkimi „przerażającymi” dekoracjami.

Halloween nie omija także świata gier komputerowych – choć niewykluczone, że w tym przypadku właściwszym twierdzeniem byłoby, że to gry komputerowe starają się inkorporować rozmaite halloweenowe elementy. Dotyczy to w szczególności produkcji przeznaczonych na przeglądarki internetowe, których urodzaj można bardzo często zaobserwować w tym właśnie okresie. Dobrym przykładem jest prezentowany dzisiaj tytuł Scary Maze (Straszny Labirynt), który, jak sama nazwa wskazuje, ma być w założeniu przerażającym labiryntem, który musimy ukończyć. Jak wygląda ten pomysł w praktyce? Sprawdźmy pod tym linkiem.

Straszny Labirynt jest pozornie zwykłą grą – labiryntem: gracz kierując kropką musi dojść od startu do mety, unikając dotykania ścian i trzymając się jasnoróżowej dwuwymiarowej powierzchni wskazującej na bezpieczną trasę. Twórcy przygotowali dla gracza kilka poziomów, o różnym poziomie trudności, gdzie będziemy musieli wykazać się głównie precyzją oraz spokojem – tym ostatnim w szczególności.

I w ten sposób przechodzimy do „scary” elementu opisywanej produkcji. Elementem tym są przede wszystkim rozmaite efekty dźwiękowe i graficzne (tzw. jumpscare), towarzyszące nam w trakcie rozgrywki. Odgłosy kroków, wycia i inne temu podobne nasilają się w różnych momentach gry, aby wyprowadzić nas z równowagi i doprowadzić do wpadnięcia na ścianę lub zrezygnowania z dalszej rozrywki, jeśli jesteśmy szczególnie wrażliwi na tego rodzaju działania.

Gra już w menu głównym zachęca nas do podkręcenia głośności, aby uwydatnić różnego rodzaju odgłosy towarzyszące nam w czasie rozgrywki. Najbardziej klimatycznym sposobem zabawy w Scary Maze jest dodatkowo rozgrywanie jej na słuchawkach w pokoju z przyciemnionym lub wyłączonym oświetleniem. Oczywiście, nie natrafimy tutaj na takie wrażenia jak w komercyjnych grach – horrorach, ale w swoim zamierzeniu produkcja wypada pod tym względem nieźle, zwłaszcza w momentach, gdzie wymagana jest wzmożona koncentracja na którymś z elementów labiryntu.Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie… kamerki internetowej. Nie mamy obowiązku włączenia jej, ale możemy to uczynić – wówczas w trakcie rozgrywki będziemy nagrywani, a właściwie nasze reakcje na różne efekty, mające nas przestraszyć, przygotowane przez twórców. Tak nagranym materiałem możemy podzielić się ze znajomymi i innymi ludźmi za pośrednictwem różnych mediów społecznościowych. Zawsze możemy też sami zaznajomić się z nagraniem i sprawdzić na własne oczy, jak wyglądamy, gdy się niepokoimy lub boimy.

Podsumowując, Straszny Labirynt to całkiem interesująca produkcja przeglądarkowa, choć niesamowicie krótka, bo licząca sobie zaledwie 5 poziomów. Jednakże to nie długość rozgrywki ma tutaj decydujące znaczenie, ale emocje, jakie nam w tym czasie towarzyszą. A pod tym względem gra wypada naprawdę nieźle.


Copyright by EmuSite Team; 2006-2019
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka