Grand Theft Auto IV

Od czasu wydania San Andreas w październiku 2004 roku, otrzymaliśmy jeszcze trzy części GTA, jednak były to produkcje stworzone z myślą o konsolach przenośnych: GTA Advance na GBA oraz Liberty City Stories i Vice City Stories na PlayStation Portable. I choć dwie ostatnie zostały skonwertowane na PlayStation 2, to w bardzo małym stopniu zaspokoiły wymagania graczy. Wszyscy czekali na nowe GTA i spodziewano sie, że gra pojawi się już na następną generację konsol, a więc zadebiutuje na PlayStation 3. Oficjalna zapowiedź Rockstara miała miejsce w październiku 2006. Wtedy okazało się, że na nowe GTA trzeba czekać jeszcze co najmniej rok, bo wstępna premiera została ustalona na październik 2007, zarówno na PS3 jak i Xboxa 360.

Miastem, w którym będzie się rozgrywać akcja najnowszej części najpopularniejszej serii Rockstara jest Nowy Jork, w grze pod zmienioną nazwą Liberty City, a więc nie będzie to pierwsza część, w której będziemy mogli je zwiedzić. Na trailerach widać niesamowite odwzorowanie wszelkich budowli, niemal realistyczny ruch miejski, efektowną pogodę i bogactwo detali. Miasto będzie podzielone na dzielnice. Jeśli chodzi o wielkość Liberty City, to ma być mniej więcej takie jak całe San Andreas, a więc nie będzie specjalnie wielkie, ani małe.

Postać, która będziemy sterować ma być Niko Bellic – człowiek, który udał się do do USA z Europy Wschodniej na zaproszenie swojego kuzyna Romana Petronova. Bellic ma około 30 lat. Ma pomóc kuzynowi w kłopotach m materialnych. Sam Niko, wyjeżdżając do Ameryki myśli, że będzie się pławił w luksusie Romana, tymczasem będzie musiał pomagać mu przetrwać. Misje mają być dłuższe i znacznie ciekawsze. Kluczową rolę w komunikacji ma odgrywać telefon komórkowy, a nawet będzie specjalna wersja internetu w grze! System celowania ulegnie gruntownej zmianie, przez co strzelanie nie będzie takie łatwe jak w poprzednich częściach. Handel brońmi nie będzie prowadzony w „Ammu-Nation”, gdyż tego miejsca zabraknie. Co ciekawe, sklep „Binco” z ubraniami nadal będzie dostępny.

W GTA IV zabraknie niestety samolotów, ale będą helikoptery. Będzie można poruszać się taksówkami, pociągami i autobusami bez konieczności „łojenia” ich, a więc w normalny kulturalny sposób. Z kolei ukradnięcie komuś wozu ma być trudniejsze i nie będzie się ograniczać tylko do podejścia do auta i wciśnięcia jednego przycisku. Zamknięty pojazd nie będzie już problemem, bo Niko może użyć swojej siły do wybicia szyby i otwarcia auta od środka.

Grafika na trailerach wygląda imponująco. Bazuje na silniku graficznym Rockstara o nazwie „RAGE”, który już mogliśmy ujrzeć w Table Tennis. O ścieżce dźwiękowej jeszcze nie wiadomo za dużo. Ponoć wykonawcami niektórych kawałków będą rosyjskie zespoły i wokaliści również tego kraju, a więc zapowiada się lekko rewolucyjnie.

Premiera ma się odbyć dokładnie 16 października w USA. Do Europy gra trafi 3 dni później. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że gra będzie wielkim hitem. Kto wie, może nawet najlepszą grą 2007 roku!

Producent: Rockstar
Wydawca: Rockstar
Gatunek: Gra akcji
Planowana data wydania: 16 październik 2007
Platformy: PlayStation 3, Xbox 360
Oficjalna strona gry: http://www.rockstargames.com/IV/

Aktualizacja z 5 sierpnia 2007:
Premiera gry została przesunięta na wiosnę 2008.

Data dodania: 25 lipca 2007Autor: Ocelot


Copyright by EmuSite Team; 2006-2022
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka