Gran Turismo 4

   Gran Turismo 4 to jak sama nazwa wskazuje czwarta część znanej serii wyścigów. Teoretycznie czwarta, bo oprócz czterech „pełnoprawnych” części pojawiły się też GT: Concept oraz GT4: Prologue (będące swego rodzaju jakby demem, które zawierało 5 tras i ponad 100 aut).

   Gran Turismo to z pewnością najpopularniejsza seria wyścigów na konsole Sony. Części 1. i 2. ukazały się na PSX’a. Według wielu jest to najlepsza gra wyścigowa ever. Ostatnio pojawiła się na rynku konkurencja – Forza Motor Sport na konkurencyjną konsolę (Xbox), która ma na pewno 2 elementy, które mogą zaszkodzić dla GT4, a konkretnie są to zniszczenia (wizualizacja) i optyczny tuning aut.


Gran Turismo 4 – screeny (kliknij, by powiększyć)

   W Gran Turismo 4 mamy do dyspozycji 723 modele aut z całego świata. Niestety spora część z nich to różne wariacje na temat modeli Nissana, Toyoty, czy innych japońskich marek. Tak czy inaczej jest to jednak rekordowy zbiór modeli umieszczony w jednej grze. Możemy tymi autami pojeździć na 51 różnych trasach, z czego 19 to prawdziwe tory wyścigowe + kilka miejscówek umieszczonych np. w miastach (realnych) np. Słynna trasa F1 – Côte d’Azur. Reszta tras to przemyślane i ciekawe twory autorów gry (w tym 7 tras rajdowych –szuter i śnieg). Oprócz tego możemy wypróbować nasze auta w testach na prędkość maksymalną oraz na przyśpieszenie (na 400 lub 1000m). Test na 400m można wykonać na Test Course lub na specjalnie do tego przygotowanym torze Las Vegas Drag Strip. Możemy także pojeździć sobie na parkingu samochodowym Gymkhana Course i pobawić się np. w jazdę w slalomie.

   Gra jest bardzo rozbudowana od strony tuningu mechanicznego. Z małego niepozornego autka możemy zrobić niezłego „ścigacza”. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i realizmu (nie ma sytuacji jak np. w NFS: MW lub NFS: U/U2, gdzie taki Fiat Punto czy inne małe autko ma praktycznie równe szanse w wyścigu co full-wypasy typu Porsche czy Nissan Skyline). Ogólnie ta gra może poszczycić dosyć realistycznym modelem jazdy, uwzględniono nawet efekt tunelu aerodynamicznego (interesujący się motoryzacją powinni wiedzieć o co chodzi).


Gran Turismo 4 – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Ta część podobnie jak poprzednie zapewni nam długie godziny zabawy przed konsolą. A to za sprawą wielu zadań do zaliczenia. Oczywiście podobnie jak poprzednie znalazły się tu tzw. Licencje i oczywiście masa wyścigów do przejechania. Pewną nowością są „misje” jak nazwali to twórcy (Mission Hall), w których przyjdzie nam np. przejechać okrążenie lub kilka w taki sposób, aby dogonić i wyprzedzić przeciwników, którzy wystartowali jakiś czas przed nami. Inną nowością jest tryb Photo pozwalający strzelać foty naszym ukochanym autkom. Można to robić w ruchu na jednaj z tras lub ustawić je w miejscu na jednej ze specjalnie przygotowanych do tego miejscówek.

   Dla hardkorowców twórcy przewidzieli specjalne wyzwanie (nie licząc zaliczenia licencji na „złoto” oraz kilku z misji). Te wyzwanie to … trzy 24. godzinne wyścigi (tak, dwudziestocztero!!). Nie możemy zapisać gry podczas wyścigu. Jedyną opcją na skrócenie czasu (do około 8 godzin) jest wystawienie do wyścigu wirtualnego kierowcy. I z tym wiąże się kolejna nowość, czyli tryb B-Spec. Otóż w grze znajdują się jakby 2 tryby zabawy (nie mylić z opcjami Arcade oraz Gran Turismo Mode). Jeden z nich to A-Spec w który to my jesteśmy kierowcą, a drugi to B-Spec, w którym jesteśmy tylko jakby instruktorami naszego wirtualnego kierowcy wyścigowego. To chyba tyle odnośnie zawartości merytorycznej.


Gran Turismo 4 – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Przejdźmy do kwestii technicznych. GT4 jest z pewnością jedną z najładniejszych gier wyścigowych (uwzględniając wszystkie konsole obecnej generacji). Świetne modele aut, niezłe trasy i bump-mapping na asfalcie (a przynajmniej efekt próbujący go naśladować). Niestety modele samochodów podczas wyścigu nie są aż tak okazałe jak w garażu. Trzeba jednak zaznaczyć, że w GT4: Prologue modele aut podczas wyścigu wyglądały identycznie (nie licząc wykonania felg), dlatego też nie wiem czemu w pełnej wersji zaistniała taka sytuacja.

   Oprawa dźwiękowa też nie jest zła. Świetne odgłosy silników i otoczenia. Wspaniały odgłos świszczącego powietrza przy wysokich prędkościach. W grze znalazło się dużo utworów muzycznych od mniej lub bardziej znanych artystów. Jest też całkiem sporo utworów z gatunku muzyki klasycznej, służących raczej jako podkład muzyczny podczas oglądania slideshowu fotek z trybu Photo (znalazł się nawet Fryderyk Chopin!).

   Podsumowując, jest nadal jedną z najlepszych gier wyścigowych (mimo braku zniszczeń i słabego AI przeciwników). Dla każdego fana czterech kółek i posiadacza PS2 obowiązkowy Must-have . Ja oceniłbym tą grę na 9+ bo mimo odtwórczości to jest to w końcu stare (niestety w niektórych kwestiach nieco za stare ;/), dobre Gran Turismo!
 

  TYTUŁ GRY:
   Gran Turismo 4

PRODUCENT:
  Polyphony Digital

WYDAWCA:
  Sony Computer Entertainment

GATUNEK:
  Wyścigowa

DATY PREMIERY:
  PlayStation 2
– 28.12.2004 (Japonia)
– 22.02.2005 (USA)
– 09.03.2005 (Europa)

Data dodania: 16 lutego 2006Autor: Emet


Copyright by EmuSite Team; 2006-2020
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka