The King of Fighters EX Neo Blood

   The King of Fighters EX Neo Blood to pierwsza część KoF na GameBoya Advance. Została wydana w 2002 roku. Producentem nie jest SNK, lecz Marvelous.

   King of Fighters, jedna z najbardziej znanych serii bijatyk najczęściej gościła na automatach i wszelkiego rodzaju sprzętach SNK. Potem były także konwersje na konsole. KoF EX Neo Blood to czwarta z kolei część wydana na jakiegokolwiek GameBoya. Jeszcze 3 były wydane w latach ’90 na czarno-białego GB.


The King of Fighters EX Neo Blood – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Po włączeniu gry widzimy intro, na którym przedstawione są postacie znane graczom z poprzednich części. Potem wędrujemy już do menu gry. Mamy 8 opcji do wyboru są to kolejno:
– Team Play – wybieramy 4 postacie, z czego czwarta jest strikerem. Walczymy tutaj 3 vs 3, w taki sposób, że gdy wygramy walkę, następny pojedynek gramy również tą postacią przeciwko następnemu Fighterowi przeciwnika, lecz gdy straciliśmy dużo energii życia gramy z mniejszą ilością. Tak samo jest też na odwrót, gdy przegramy, to następny pojedynek walczymy z tą osobą z przeciwnego teamu. którą wcześniej ponieśliśmy klęskę, tyle, że innym wojownikiem. Strikerem jest zaś osoba, która nie bierze udziału w walce, lecz możemy ją przywołać na krótki czas w pojedynku. W trybie Team Play najpierw walczymy z 6 teamami, na końcu zaś z dwoma silniejszymi osobnikami (bossami). Przed tymi pojedynkami i po nich jest trochę dialogów zatem jest to tryb fabularny.
– Team Battle – to samo co wyżej, tylko w Multiplayerze przez połączenie dwóch GBA.
– Single Play – pojedynczy tryb, wybieramy 2 postacie, lecz jedna będzie strikerem. Jest to typowy tryb Arcade, po kolei pokonujemy następnych przeciwników. Fabuła jest taka jak w Team Play.
– Single Battle – to samo co wyżej, lecz tak jak w Team Battle opcja Multiplayer.
– Endless Survival – czyli tryb survival. Chodzi o to, aby stoczyć jak najwięcej walk jak najmniejszym kosztem, z najmniejszym uszczerbkiem życia. Po przejściu rundy pasek życia nie odnawia się do końca, jedynie lekko się wydłuża.
– Survival Time Attack – również Survival, tylko liczy się również czas pokonania wszystkich oponentów.
– Practice – tryb treningowy. To tu kierujemy swoje kroki podczas pierwszego kontaktu z grą, a także później gdy chcemy przećwiczyć nowe kombosy lub udoskanalać umiejętności.
– Option – opcje gry, możemy między innymi ustawić jeden z pięciu poziomów trudności czy też włączyć nieograniczony czas walk.


The King of Fighters EX Neo Blood – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Do dyspozycji mamy najpierw 24 postacie z 6 teamów. Potem możemy odblokować jeszcze 6. Tak więc mamy do czynienia z różnymi stylami walk. Wyglądem również różnią się zasadniczo gdyż pochodzą z wielu krajów. Każda osoba ma 3 stroje, w drugim i trzecim może wystąpić gry podczas wybierania jej wciśniemy zamiast A, L lub R. Gama ciosów i kombosów jest całkiem duża, dzięki czemu gra nie znudzi się tak szybko. Po wygranych walkach w trybie fabularnym nasza postać wypowiada charakterystyczne dla siebie słowa. Wykorzystano tu pomysł Striker z KoF ’99. Ponadto EX Neo Blood przypomina części oznaczone numerkami ’99 i 2000.

   Graficznie tytuł prezentuje się nie najgorzej. Wszystko klasycznie w 2D. Co prawda bardzo ustępuje częściom na Neo Geo, jednak wygląd postaci i tła nie rażą aż tak bardzo. Gorzej jest z animacją. Czasem po wykonanym chwycie ofiara nagle pojawia się w drugiej części ekranu. Gdy dopiero zaczęliśmy grać w KoF EX Neo Blood może to nas bardzo denerwować. Poza tym nie widać dokładnie ruchów kończyn w zadawanych ciosach. I właśnie w tym widać całą różnicę pomiędzy przenośną konsolą GBA, a automatami Neo Geo.


The King of Fighters EX Neo Blood – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Dźwiękowo jest jeszcze gorzej. Niby utwory mają jakiś ciąg, lecz konsola wydaje takie dźwięki jakby chciała nie mogła, tzn. nie ma do tego odpowiednich możliwości. Jeszcze odgłosy wydawane przez fighterów ujdą w tłoku, ale reszta…. Lepiej nie mówić.

   King of Fighters EX Neo Blood to całkiem dobra arcade’owa bijatyka na GameBoy Advance. Choć tytuł ma przeciętną grafikę i słaby dźwięk to grywalność stoi na dobrym poziomie. Jedynie fani serii KoF będą zawiedzeni gdyż EX Neo Blood wyraźnie odstaje od większości części.

 

  TYTUŁ GRY:
   The King of Fighters EX Neo Blood

PRODUCENT:
  Marvelous

WYDAWCA:
  Marvelous (Japonia), Sammy Studios (Europa, USA)

GATUNEK:
  Bijatyka

DATY PREMIERY:
  GameBoy Advance
– 01.01.2002 (Japonia)
– 23.08.2002 (Europa)
– 2002 (USA)

Data dodania: 26 sierpnia 2006Autor: Ocelot


Copyright by EmuSite Team; 2006-2020
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka