Winkawaks – jak zagrać w gry CPS1, CPS2 i Neo-Geo?

1. Na początek należy ściągnąć emulator Winkawaks.
LINK 1 – starsza wersja, która była użyta przy pisaniu tego poradnika
LINK 2 – nowsza wersja – 1.58
Następnie należy emulator rozpakować.
2. Ściągamy BIOS – LINK. Musi on pozostać spakowany. Ponadto ma znajdować się w folderze roms.
3. Do folderu roms, tam gdzie jest BIOS wkładamy, grę w którą chcemy zagrać. Ma być ona w formacie .zip. Można użyć do testowania przeze mnie wyznaczonej gry o nazwie Sonic Wings 2, zwanej też Aero Fighters 2 – LINK
4. Otwieramy program. Zmieniamy język na polski. W tym celu wchodzimy w zakładkę Misc. Tam wybieramy opcję Choose language pack. Pojawi się nowe okienko za pomocą którego otwieramy plik Polish.lng. Dzięki temu większość opcji jest już w języku polskim. Z pewnością ułatwi to niektórym pracę z tym emulatorem.
5. Należy też podać ścieżkę do folderu w którym są ROM’y. W tym celu wybieramy opcję Skonfiguruj ścieżki (Configure paths) z zakładki Plik (File). Po czym pojawia się dodatkowe okienko. SCREEN 1 Dajemy Browse i podajemy ścieżkę do folderu z grami.
6. By odpalić grę z zakładki Plik (File), wybieramy opcję Załaduj ROM (Load game). Po czym pojawi się dodatkowe okienko SCREEN 2. Po prawej stronie będzie pewnie kropka na All, dlatego w okienku jest tylko lista gier wyświetlona. Przestaw na Only Available i daj Scan for new.

Kilka rzeczy które warto zapamiętać:
1. ROM’y muszą być spakowane w formacie .zip.
2. Należy pamiętać o BIOSie, bo bez niego gra się nie uruchomi.
3. Podczas pierwszego odpalenia emulatora trzeba sobie ustawić klawisze, którymi się chce grać. Można to zrobić tylko wtedy, kiedy gra jest włączona. W zakładce Gra (Game) jest do tego opcja Zmień sterowanie (Redefine keys…).
4. Trzeba pamiętać o podaniu ścieżki do folderu tam, gdzie umieściłeś swoje ROM’y.
5. Żeby wyłączyć emulator z załadowaną grą należy najpierw dać pauzę klikając klawisz Enter, a następnie nacisnąć krzyżyk. Jak gra nie jest włączona, to można normalnie zakończyć pracę.
6. Nie wszystkie gry wykrywa ten emulator, więc trzeba też posługiwać się na niektórych nowszą wersją. Albo załatwić sobie grę z innego źródła. Ja tak miałem w przypadku serii King of Fighters. Nie wszystkie części udało mi się uruchomić na jednym Winkawaksie.

Kilka innych przydatnych rzeczy w Winkawaks:

1. Zapisywanie i wczytywanie gry.
Podczas grania możemy sobie zapisać grę i wczytać ją w dowolnym momencie. Służą do tego skróty:
F5 – za pomocą tego klawiszu zapisujemy grę
F7 – wczytuje zapisany save
F8 – służy do zmiany slotów
Można też włączać te opcje ręcznie. Znajdują się one w zakładce Plik (File).

2. Granie przez Internet.
Z zakładki Plik (File) wybieramy opcję Rozpocznij grę sieciową (Start netplay). Dodam, że nie trzeba mieć żadnej gry włączonej. Następnie pojawia się okienko jak na zdjęciu: SCREEN 3
– swój Nick podajemy w pasku, przy którym napisane jest Username.
– automatycznie będą się pojawiać serwery, do których można się podłączyć. Jeśli nie, to klikamy opcję Refresh list. Z listy wybieramy ten, który ma najmniejszy ping. W przypadku ze zdjęcia będzie to: MSI e-Wro&IssOnline… Jeśli z jakichś powodów nie możemy się do niego podłączyć, to wybieramy następny z listy.
– kiedy już weszliśmy na serwer okienko zmienia swój kształt na: SCREEN 4
– opcja Join służy do podłączenia się do gry. Wystarczy kliknąć raz na jakąś grę utworzoną na ekranie na dole i dać Join.
Create new game służy do stworzenia gry, do której dana osoba może się dołączyć. Po kliknięciu tej opcji pojawia się pasek, z którego wybieramy grę. SCREEN 5
– kiedy już ktoś dołączy do gry, to klikamy start game.
– w pasku oznaczonym chat możemy pisać wiadomości, które będą wyświetlane w okienku wyżej.

Ważne!
– Użytkownicy, którzy chcą grać przez Internet muszą mieć tę samą wersję gry i tę samą wersje emulatora.
– Przy zakładaniu nowej gry za pomocą opcji Create new game należy wybrać dokładnie tę samą wersję gry, którą masz na dysku.

3. Zmiana trybu z Automat (Arcade) na Konsola (Console).
Z zakładki Gra (Game) wybierz opcje Ustawienia Neogeo… (Neogeo settings…) i tam można zmienić tryb z Automat (Arcade) na Konsola (Console). Co nam daje taka zmiana? Spróbuję to wyjaśnić na podstawie King of Fighters 98. Pojawi się takie okienko SCREEN 6
Jak widzimy, będziemy mieli tylko kilka kredytów. Do tego będzie można sobie wybrać, czy chcemy grać drużynami, czy tylko jedną osobą. Będziemy mieli też kilka ciekawych innych rozrywek jak pokonanie na jednym pasku energii jak największej liczby przeciwników po kolei. Czy też opcje do treningu, w której nasz przeciwnik będzie albo stał w bezruchu, albo skakał. To zależy od nas.

Oczywiście w innych seriach ten tryb może nie działać lub działać w inny sposób.

4. Nagrywanie swojej gry.

Za pomocą emulatora można nagrywać swoje poczynania w danej grze. Służą do tego opcje znajdujące się zakładce Plik (File):
Nagrywaj wejście (Rekord input) – służy do nagrywania. Odznaczenie opcji wyłącza nagrywanie.
Odtwórz wejście (Replay input) – za pomocą tej opcji odpalamy nagrany plik. Odznaczenie opcji wyłącza odtwarzanie.
Wybierz slot wejścia (Rekord input slot) – służy do zmiany slotów (jest ich tylko 10).

5. Nagrywanie muzyki z gry.

Służy do tego opcja znajdująca się w zakładce Dźwięk (Sound) o nazwie Nagrywaj dźwięk do pliku .raw (Log sound to wav). Odznaczenie tej opcji kończy nagrywanie. Nagrany plik zapisuje się w folderze winkawaks pod nazwą SoundLog.

Krótkie wyjaśnienie co do niektórych rzeczy w poradniku:
– Słowa w nawiasach są dla angielskiej wersji językowej.

Data dodania: 14 marca 2009Autor: Louis


Copyright by EmuSite Team; 2006-2022
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka