Prince of Persia

Myślałem, że w temacie Prince of Persia, widziałem wszystko. Było kontrolowanie czasu, podróże w czasie. Było skakanie, bieganie po ścianach, huśtanie i jeszcze więcej skakania. Były walki z przeróżnymi przeciwnikami. Jazda rydwanem też się pojawiła. Pojawił się nawet Dahaka i mroczny Prince. Według mnie firma wyczerpała i tak różnorodną gamę pomysłów. Ależ się myliłem. Nowy Książę to zupełni nowa postać. Nie ma jakiegokolwiek połączenia ze starym Księciem, który odchodzi w zapomnienie. Żartując, jego czas się skończył. Nowa gra, nowy bohater oraz zupełnie nowa opowieść. Na początek powiem, że nie ma „sands of time”, ani żadnego bawienia się przyszłością, przeszłością oraz teraźniejszością. Z tym ostatnim przesadziłem. Tak więc czym może przebić poprzednie części ta odsłona, bo nowy Prince w zupełności nie różni się niczym od tego wcześniejszego. Też potrafi skakać, biegać po ścianach, wpinać się. Walczyć też potrafi. Znając wcześniejsze gry, nasz bohater będzie umiał zrobić pożytek z miecza. Jakby to nie wystarczyło, użyje specjalnej rękawicy, która pomoże także przy wspinaniu, jaki i pozwoli na przytrzymanie się ściany i ześlizgiwaniu się po niej.

Tak więc, co pozwoli na to, że gra przebije wcześniejsze odsłony? W sumie nie co, ale kto. Nazywa się Elika. To wiedźma, czarownica czy może nawet czarodziejka z księżyca lub rycerz Jedi. Ale w zupełności nie obchodzi mnie kim ona jest, ale co potrafi i tutaj nasz Prince dopiero zaczyna świecić. W poprzednich odsłonach była niewielka współpraca z drugim bohaterem, potrzebne to do otworzenia drzwi czy w pokonaniu pułapek. Ale teraz zostało to przeniesione zupełnie na inny level. Współpraca to klucz do zwycięstwa. Mówi się, że w kupie siła i widać, że na to postawili producenci nowego Księcia. Przemieszczanie, skakanie i walka to teraz gra zespołowa. Ataki naszych bohaterów, będą zależeć od teraz do ciebie. Jeśli będziesz chciał walczyć Księciem wystarczy naciskać jeden z dwóch przycisków ataku, miecz lub rękawice, ale jeśli przyciśniesz przycisk, który został przydzielony Elice, to ona wtedy pokaże co potrafi. Możesz na różne sposoby kombinować ataki naszych bohaterów, co powiem szczerze, wygląda rewelacyjnie. Warto wspomnieć, że w grze nie zobaczysz tak lubianego przez wszystkich napisu „Game Over”, ponieważ w chwili śmierci, upadku z wysokości czy zabicia przez przeciwnika, nasz Prince zostanie uratowany przez Elikę lub można powiedzieć przez jej astralną formę. I wrócimy do bezpiecznego miejsca, czyli do momentu przed śmiercią, taki checkpoint. Ta umiejętność pozwoli także w odpowiedniej chwili na podanie ręki naszemu bohaterowi w miejscach, do których nie może doskoczyć. Taki podwójny skok, czy huśtanie się łańcuchu.

Opisałem już co się będzie robić, teraz słów kilka o tym dlaczego to robimy i co z tego mamy. Trzeba zacząć od tego, że na świecie jest zło i dobro. Zło zawsze próbuje pokonać dobro, a dobro zawsze zwycięża. Tak więc musimy uratować świat od ciemności i tutaj także pomoże Elika. Zacznijmy od tego, że po pokonaniu wrogów, dostaniemy punkty doświadczenia, dzięki którym będziemy podwyższać umiejętności naszych bohaterów. Każda nowa umiejętność odsłoni nam kawałek wielkiego świata. Ziemia została pogrążona w ciemności, tylko od ciebie zależy, w którym kierunku podążysz, by zasiać dobro. Słowo zasiać nie użyłem przypadkowo, ponieważ Erika po pokonaniu bossa przemienia ponury, ciemny, pusty krajobraz w przepiękny, słoneczny, porośnięty zielenią raj. Twoim zadaniem jest odrodzenie całego państwa. Nie ważne czy zaczniesz od wschodu na zachód lub odwrotnie, bo i tak musisz pokonać wszystkich wrogów, by zniszczyć zło.

Grafika to coś zupełnie nowego. Nowa generacja konsol, pozwala na wiele, ale na takie coś nikt nie był gotowy. Komiksowe linie oraz wyraziste kolory, to atut tej gry, który przypadnie wszystkim. Wspaniałe lokacje to już chleb powszedni dla twórców poprzednich odsłon. Artystyczny szał gałek ocznych, jak najbardziej wskazany. Animacje postaci w chwilach akrobacji i poruszania się po rozległych terenach, wypadają jak zwykle genialnie. A walka to istna poezja ruchu, jak wspaniały taniec.

Gra ukaże się jeszcze w tym roku na PS3, X360 oraz PeCeta, tak przynajmniej twierdzą twórcy. Ta gra niczym niezwykła opowieść o losach nowego Księcia Persji wciągnie nas do świata, gdzie dobro walczy ze złem, a magia, walka i akrobacje cyrkowe są na porządku dziennym. Czy nie chcecie przeżyć wielkiej baśniowej przygody? Ja z pewnością chcę, niestety musimy jeszcze trochę poczekać, mam nadzieję, że nie do przyszłego roku.

Producent: Ubisoft
Wydawca: Ubisoft
Gatunek: Gra akcji
Planowana data wydania: 4. kwartał 2008
Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360


Data dodania: 6 września 2008Autor: hongi


Copyright by EmuSite Team; 2006-2022
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka