Thunderdogs, czyli przeglądarkowa gra zręcznościowa o psach za sterami samolotów w rolach głównych

Thunderdogs to przeglądarkowa gra zręcznościowa, która zadebiutowała całkiem niedawno na tej platformie, ale w ciągu zaledwie kilku dni zdobył sobie ogromną popularność, o czym świadczą rzesze innych graczy, na których natykamy się w trakcie gry online – bo mamy tutaj do czynienia z produkcją wieloosobową właśnie. Czym jednak gra zdołała podbić serca tak wielu w tak krótkim czasie?

Thunderdogs to najnowsza gra IO na Poki i charakteryzuje się przede wszystkim nieco komicznym podejściem do samego konceptu walki powietrznej. Zamiast wsiadać w realistycznie odwzorowane maszyny i przedzierać się przez ogień, dym i wrogie pociski mamy tutaj do czynienia z nieco kreskówkową, stylizowaną na 16-bitowe produkcje dwuwymiarową produkcją a głównymi bohaterami są psy – piloci zasiadające za sterami różnego rodzaju statków powietrznych. Sama oprawa graficzna przyciąga zainteresowanie graczy w każdym wieku – młodszych ze względu na bogatą kolorystyką, a u starszych wzbudza nostalgię związaną z grami na pierwsze konsole i komputery osobiste.

Przyjemny dla oka i solidnie wykonany pixel – art to jednak nie wszystko co Thunderdogs ma do zaoferowania i nie tylko oprawie wizualnej zawdzięcza swój sukces. Tytuł wykorzystuje relatywnie prostą mechanikę rozgrywki a jednocześnie jest ona dosyć złożona dzięki szerokiemu wachlarzowi samolotów, uzbrojenia, które możemy zdobyć oraz bardzo dynamicznej zabawie wciągającej niekiedy na długie godziny, czego zwykle zresztą nie spodziewamy się po produkcji przeglądarkowej.

Przed rozpoczęciem właściwej rozgrywki zostaje nam przedstawiony krótki samouczek, po którego ukończeniu od razu przechodzimy do wieloosobowej potyczki, nawet tego na dobrą sprawę nie zauważając. W trakcie samouczka zostaje nam zaprezentowane przede wszystkim sterowanie. Układ odpowiedzialny za kierowanie naszym podniebnym wehikułem nie jest zbyt skomplikowany – wykorzystuje na dobrą sprawę wyłącznie klawisze strzałek oraz spację. Samolot samodzielnie porusza się do przodu, gracz może tylko wskazywać tor jego lotu poprzez klawisze w lewo oraz w prawo. Możemy również zmniejszyć prędkość samolotu doprowadzając niemal do jego zatrzymania wciskając strzałkę do dołu. Klawisz do góry służy nam natomiast do aktywowania krótkotrwałego przyspieszenia pozwalającego szybko uniknąć wrogiego ostrzału, bomb lub innych zagrożeń ze strony naszych przeciwników.

Sama rozgrywka opiera się na dosyć prostej mechanice. Naszym zadaniem jest wyeliminowanie wszystkich oponentów, a przy tym zbieranie pojawiających się co jakiś czas na planszy złotych kości oraz skrzynek z zaopatrzeniem. Za zbieranie kości oraz strącanie wrogich statków otrzymujemy punkty, a te z kolei przekładają się na pozycję w rankingu. W zależności od uzyskanej pozycji, w przypadku gdybyśmy zostali zestrzeleni przez wrogów otrzymujemy adekwatną liczbę monet, którą z kolei możemy wydać na nowe skórki, zakup nowych maszyn bądź ulepszenia do już posiadanych samolotów.

Monety możemy otrzymywać także za wykonywanie zadań dziennych, czyli z reguły prostych przedsięwzięć, które musimy ukończyć podczas każdej z wieloosobowych potyczek. Zadania te są dosyć zróżnicowane: od wyeliminowania określonej liczby wrogich samolotów, aż po wykorzystanie specjalnej tarczy energetycznej do przechwycenia pewnej liczby pocisków nieprzyjaciela. Niektóre zadania są również związane z uczestnictwem w mediach społecznościowych – przykładowo związane z daniem polubienia dla strony gry utworzonej na Facebooku.

Oprócz monet, walutą mającą duże znaczenie w grze są zielone klejnoty – otrzymywane jako losowa nagroda w paczkach, które możemy kupić za monety, jak również jako nagroda za wykonywanie niektórych wspomnianych wcześniej zadań. Klejnoty pozwalają nam na wylosowanie jednej z kilkunastu dostępnych modyfikacji pozwalających zmodyfikować statystyki naszego samolotu sprawiając, że staje się on bardziej dopasowany do preferowanego przez nas stylu rozgrywki. W tym samym czasie nasz samolot może posiadać maksymalnie trzy aktywne modyfikacje. Zdobyte już wcześniej przez nas ulepszenia możemy jednak przełączać w odpowiedniej sekcji w menu głównym.

Właściwa rozgrywka odznacza się sporym dynamizmem oraz, wbrew pozorom, zróżnicowaniem pod względem tego, czego możemy się spodziewać od każdej potyczki. Jakkolwiek każdy samolot zachowuje się mniej więcej tak samo, nie biorąc pod uwagę takich elementów jak sterowność czy wytrzymałość na obrażenia, oraz wyposażony jest w ten sam rodzaj uzbrojenia, czyli karabin maszynowy, to dzięki bogactwu pojawiających się na planszy wspomnianych skrzynek z zaopatrzeniem rozgrywka nie staje się ani na chwilę nudna czy powtarzalna. W skrzynkach znajdziemy, między innymi: laser pozwalający nam jednym strzałem zniszczyć kilka wrogich samolotów, jeśli tylko znajdują się na linii promienia czy też powolną rakietę, która wystrzelona zmierza w wybranym kierunku, by po chwili wywołać olbrzymi wybuch i zadać niszczycielskie obrażenia wszystkim przeciwnikom na danym obszarze. Oprócz skrzynek z bronią znajdziemy również apteczki pozwalające nam przywrócić utracone punkty życia.

Warto także poświęcić trochę miejsca planszy, na której toczy się rywalizacja. Występuje ona przede wszystkim w różnych „motywach” – przyjdzie więc nam się mierzyć nie tylko w bitwie nad wielką wodą, z poumieszczanymi gdzieniegdzie platformami wiertniczymi, ale również futurystycznym miastem i innymi interesującymi sceneriami. Oprócz wymienionych wyżej skrzynek, wrogich samolotów i gradu pocisków znajdziemy także rozmaite przeszkody terenowe. Są one jednak dla naszego powietrznego wehikułu jednak zupełnie niegroźne, przynajmniej jeżeli chodzi o zadawanie obrażeń. Nie musimy się więc obawiać, że przed perfekcyjnym opanowaniem sterowania będziemy ginąć w wyniku częstych kolizji. Nie należy ich jednak pod żadnym względem lekceważyć – jeżeli wpadniemy na nią w trakcie ucieczki przed przeciwnikiem bądź w inny sposób wpłynie ona nasz tor ruchu może to się skończyć niezbyt przyjemnie. Przeszkody możemy jednak wykorzystać także na naszą korzyść, choćby skrywając się za nimi przed wrogimi pociskami.

Istotnym elementem rozgrywki jest również swojego rodzaju energia, symbolizowana przez podzielony na segmenty pasek w górnej części ekranu. Jest ona jednocześnie odpowiednikiem amunicji oraz paliwa pozwalającego skorzystać nam z krótkotrwałego przyspieszenia, o którym była mowa na samym początku przy okazji sterowania. Każdy strzał pociąga za sobą wyczerpanie jednego z sześciu segmentów energii, zaś skorzystanie z przyspieszenia aż dwóch. Poszczególne segmenty regenerują się dosyć szybko – w ciągu kilku sekund nie korzystania z przyspieszenia oraz powstrzymywania się od strzelania. W każdym razie powinniśmy jednak uważać na to, aby nie wyczerpać energii w sytuacjach, gdy może konieczne być skorzystanie z przyspieszenia, przykładowo po to, aby wydostać się z zasięgu rażenia rozmieszczonych przez przeciwników bomb.

Thunderdogs, biorąc wszystkie wymienione wcześniej elementy pod uwagę, opisać jako prostą, ale sprawiającą mnóstwo frajdy produkcję przeglądarkową. Możemy spędzić długie godziny tocząc wirtualne boje, wykonując zadania i ulepszać swoje samoloty na różnorakie sposoby. Dynamiczna i wciągająca mechanika rozgrywki w połączeniu z prostą, ale dopieszczoną w najmniejszych detalach grafiką sprawia, że przy produkcji można z czystym sumieniem spędzać długie godziny.


Copyright by EmuSite Team; 2006-2022
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka