God of War

   Gry akcji pokroju God of Wara nie są zbyt często spotykane na rynku gier konsolowych. God of War to opowieść o zemście, która nałożona została na tło starożytnej greckiej mitologii, ukazująca epicką przygodę Kratosa, wypełnioną po brzegi krwawymi, oryginalnymi walkami. Te wszystkie aspekty spowodowały, iż God of War to imponująca produkcja, która musi zagościć u każdego posiadacza konsoli. Jeżeli nie zetknąłeś się jeszcze God of Warem, to szybko leć do sklepu, bo w innym przypadku nie poznasz najlepszej, zdaniem wielu milionów graczy i moim, gry na konsolę PlayStation 2.


God of War – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Gra dotyczy historii Kratosa, spartańskiego wojownika, który na początku gry jest na skraju samobójstwa. Uważa, że bogowie Olimpu porzucili go, więc postanawia rzucić się z najwyższych gór w Grecji. Gdy spada, głos narratora mówi iż los dla Kratosa nie był zawsze tak okropny. Po chwili na ekranie pojawia się napis „trzy tygodnie wcześniej”. I tak oto pojawia się Kratos, na rozbitym statku, gdzieś na morzu, atakowany przez martwych przeciwników oraz hydrę – która posiada kilka głów (co dwie głowy to nie jedna). Na początku gry uważać będziesz, że Kratos to wielki macho, który macha swoją wspaniałą bronią i nikt mu nie podskoczy, jednak mylisz się. Z biegiem czasu dowiesz się, że Kratos toczy duchową walkę, która pragnie zmyć grzechy z jego przeszłości. Fabuła gry to Kratos, Kratos i jeszcze raz Kratos. Dostał on misję od bogów Olimpu, żeby zniszczyć boga wojny – Aresa. Żeby tego dokonać musi zdobyć mistyczną puszkę Pandory (tak, tak, tak… to właśnie ta, co to Prometeusz nas chciał przed nią ratować). Jest to tak potężna broń, że sami bogowie się jej obawiają. Jeżeli na początku nic nie zrozumiałeś z gry, to nie martw się. W czasie Twojej przygody z Kratosem, pojawi się wiele przerywników filmowych, opowiadających o losie Kratosa i dzięki nim dowiesz się naprawdę paru ciekawych rzeczy.


God of War – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Zastanawiasz się pewnie, czemu Kratos tak wymiata? Odpowiedź jest prosta – walka. W walce Kratos jest niesamowicie zdolnym wojownikiem, który fantastycznie używa swej oryginalnej broni zwanej ostrza chaosu. Te ostrza są w rzeczywistości mieczami na łańcuchach, które są zawinięte wokół każdego ramienia. Podstawowe ataki pozwalają nam pokonywać wielu przeciwników, ale spotkamy na swej drodze również takich, na których będziemy musieli używać różnych combosów, choć możemy krytykować, że combosy wchodzą zbyt łatwo, to po co? Skoro nie ma nic lepszego, jak te specjalne ataki Kratosa. W czasie swej przygody napotkasz czasami jakiegoś boga z Olimpu, który chętnie udzieli Ci pomocy, żeby tylko zabić Aresa. Każdy bóg udostępni Ci nową broń, np. Zeus daje Ci możliwość tworzenia energii elektrycznej, a o innych broniach dowiesz się z gry. Wszystkie te bronie możemy udoskonalać za pomocą energii Orbs, którą zdobywamy za zabicie przeciwników. Pozwala ona zwiększyć atak każdej broni. Musisz też wiedzieć coś o poziome gry. Poziom Hard dostarczy Ci na prawdę duże wyzwanie, choć musisz wiedzieć, że gra nie jest też łatwa na poziomie normalnym – a to tylko przez szeroką gamę trudnych i twórczo zaprojektowanych wrogów. Każdy wróg stworzony został z mitologii greckiej. Spotkamy na swej drodze, np. cyklopa, Minotaura oraz umarłych wojowników. I pamiętaj, że gra ma tendencję rzucania na Ciebie wielu przeciwników, więc musisz być szybki w swych atakach, by nie ucierpieć. Jak przystało na grę akcji, co jakiś czas napotkamy bossa lub matkę – zależy jak kto woli. Z każdym bossem walczy się ciężko, ponieważ mają oni swój unikalny sposób walczenia.


God of War – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Jeżeli nie atakujesz właśnie hordy przeciwników, to oznacza to, że trafiłeś na zagadkę, a jest ich wiele w God of War. Zagadki są wzorowane na tych antycznych, które miały miejsce w mitologii oraz twórcy wymyślili parę, żeby nie było iż to plagiat czy coś. I nie są one zbyt łatwe, więc jak je skończysz będziesz miał uczucie, że właśnie coś osiągnąłeś. Mogę powiedzieć również, że istnieje też poziom Boga… Musisz zagrać, a sam będziesz wiedzieć jak go zdobyć. Mogę śmiało stwierdzić, że ten poziom jest dla hardcorowców. Uwierzcie mi, żeby skończyć grę na tym poziomie musicie być naprawdę dobrymi graczami. A gdy to uczynicie to dostaniecie w nagrodę parę bonusów. Gra wydaje się być w dużej mierze inspirowana przez mieszankę mitologii greckiej z niektórymi nowoczesnymi horrorami. Potwory, jakich spotkasz, utwierdzą Cię w tym przekonaniu. Grecja, tak jak pokazano oczami bohatera, to fantastyczne miejsce. Choć możemy stwierdzić, że poziomy są dość liniowo zaprojektowane, mamy możliwość poszukiwania zdrowia lub premie. Mimo, iż nie mamy czasu na oglądanie wystroju wnętrz to wygląda ono niesamowicie.

   God of War wykorzystuje doskonale możliwości, jakby się wydawało, skromnego PS2. Najbardziej podoba mi się animacja, która zawsze jest płynna, bez względu na to, co robisz. Podoba mi się również to, że między przejściami poziomów nie ma żadnych ładowań (nie licząc paru małych). Możemy mieć na ekranie multum wrogów, a gra i tak chodzi płynnie… Cudo? No ba. Dźwięk w tej grze to jedno z największych osiągnięć, zarówno z punktu technicznego, jak i stylowego. Muzyka jest tak dobrze umieszczona w grze, że normalnie będzie sama nas wciągać w rozgrywkę. Również każde uderzenie mieczem, każdy ryk przeciwnika słyszymy naprawdę dobrze. Nie mogliśmy prosić o lepszy dźwięk, naprawdę.

   God of War jest po prostu wysokiej klasy produkcją, w każdym aspekcie jest rozgrywki. Cudowne wykonanie gry sprawia nam przyjemność od początku do końca. I naprawdę człowieku był byś głupi, jeżeli przeszedłbyś obok tej produkcji obojętnie.
 

  TYTUŁ GRY:
   God of War

PRODUCENT:
  Sony Computer Entertainment

WYDAWCA:
  Sony Computer Entertainment

GATUNEK:
  Gra akcji

DATY PREMIERY:
  PlayStation 2
– 22.03.2005 (USA)
– 08.07.2005 (Europa)
– 17.11.2005 (Japonia)

Data dodania: 4 kwietnia 2009Autor: melwin


Copyright by EmuSite Team; 2006-2022
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka