Super Mario Advance 2

   Super Mario Advance 2 to gra wydana pod koniec 2001 roku na GameBoya Advance. Jest to druga część SMA na tą konsolę. W skład tej składanki wchodzą 2 tytuły, które są zarazem remake’ami – Super Mario World (remake ze SNES’a) oraz Mario Bros (typowo arcade’owa gra, która gościła również w identycznej wersji w pierwszej części Super Mario Advance).

   Oczywiście główną grą składanki jest Super Mario World. Gra ta miała swoją premierą w końcówce 1990 roku na nowiutkiej wówczas 16-bitowej platformie Nintendo – Super Nintendo Entertainment System. Była jedną z pierwszych gier na SNES’a. Z kolei o Mario Bros napisałem troszkę w recenzji Super Mario Advance, do której odsyłam.


Super Mario Advance 2 – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Fabuła w tej części Super Mario jest pokazana na filmiku, a dokładniej intrze, które widzimy tuż po włączeniu gry. Mario i Princess Peach przylatują na pewną wyspę balonem, na niej czekał już na nich Luigi. Bracia postanowili trochę zaszaleć, latali używając swoich pelerynek, tym samym oddalając się od księżniczki. Gdy już wrócili, jej niestety nie było. Oznacza to, że została porwana i należy jej szukać! Co za pech… Warto nadmienić, że w oryginalnej wersji Super Mario World początkowego intra brak.

   W grze przyjdzie nam sterować Mariem i Luigim (możemy wybrać postać przed każdym poziomem). Mario jest łatwiejszy w sterowaniu oraz szybszy, zaś Luigi potrafi wyżej skakać, dłużej utrzymywać się w powietrzu podczas lotu i skoku oraz wyżej strzelać ognistymi kulkami, lecz trudniej jest wyhamować nim podczas lądowania. Dodatkowo Mario i Luigi mogą jeździć na smoczku Yoshim, gdy spotkamy go w poziomie. Yoshi potrafi zjadać owoce oraz niektórych przeciwników. Pozostałych, których nie może przetrawić, może wypluć lub nawet zionąć ogniem. Ponadto gdy natrafimy na jakąś przeszkodę Yoshi zrzuca nas ze swojego grzbietu i ucieka przed siebie, można go dogonić i ponownie na nim zasiąść. Dzięki temu możemy łatwiej nie tracić żyć i nie pomniejszać naszej postaci.


Super Mario Advance 2 – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Gameplay w grze jest tradycyjny, nie to co w poprzedniej części SMA. W grze poruszamy się po dwóch miejscach. Po mapie świata (tak jak w Super Mario Bros 3 na NES’a) gdzie wybieramy level oraz w danych planszach. Światów jest 9, łącznie aż ponad 70 poziomów! Jednak trzeba powiedzieć, że nie są zbyt długie. Niektóre są ukryte na mapie, więc nie musimy ciągle iść do następnego etapu, tylko wykazać się czasem sprytem. Przeciwników i przeszkód jest całkiem dużo tak jak ich rodzajów, dzięki temu przejście plansz nie należy do łatwego zadania. W poziomach występują checkpointy w postaci pałeczek. Gdy stracimy życie wracamy do mapy świata, zaś po ponownym wejściu w level, z którego zostaliśmy „wyrzuceni” rozpoczynamy od tego punktu. Ponadto są znane nam już z poprzednich części: grzybki, kwiatki, gwiazdy, monety, pióra, bloki z pytajnikiem. Oprócz tego walki z bossami na końcach światów, niezbyt skomplikowane i bardzo krótkie. Co do save’owania to mamy możliwość zapisu stanu gry w dowolnym momencie, o ile nie jesteśmy w planszy.


Super Mario Advance 2 – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Grafika w porównaniu z Super Mario World na SNES’a nie uległa większej zmianie. Zauważyłem nawet, że skoki postaci wyglądają mniej płynniej, a postacie mniej wyraźniej. Tła są prawie identyczne. Twórcy zastosowali tak jak w pierwszej części Super Mario Advance prostą, mało szczegółową grafikę. O ile tam w porównaniu z NES’em wyglądało to o wiele lepiej, to tutaj GBA w rywalizacji ze SNES’em wypada słabiej.

   Muzyka jest może lepsza, lecz tylko troszeczkę. Zarówno na SNES’ie jak i na GBA brzmi dobrze, dźwięki lecące w tle oraz te wydawane przez naszych bohaterów pasują do przebiegu gry.

   Super Mario Advance 2 jest jedynie przeciętną grą platformową na GBA. I choć to tylko remake Super Mario World to i tak dobrze, że Nintendo zdecydowało się odświeżyć tą grę po 10 latach od jej wydania. Ta klasyczna platformówka może spodobać się na pewno wielu osobom, jednak nie ma czegoś takiego co by do niej przyciągało na wiele godzin.

 

  TYTUŁ GRY:
   Super Mario Advance 2 (Europa, Japonia), Super Mario World: Super Mario Advance 2 (USA)

PRODUCENT:
  Nintendo

WYDAWCA:
  Nintendo

GATUNEK:
  Platformowo-zręcznościowa

DATY PREMIERY:
  GameBoy Advance
– 14.12.2001 (Japonia)
– 09.02.2002 (USA)
– 12.04.2002 (Europa)

Data dodania: 22 sierpnia 2006Autor: Ocelot


Copyright by EmuSite Team; 2006-2018
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka