Batman: Vengeance

   Batman: Vengeance to gra wydana w 2001 roku na konsole: GameCube, PlayStation 2, Xbox, GBA oraz w 2002 roku na PC. Wersja na GameBoya Advance znacząco różni się od tych na duże konsole z powodu małych możliwości tego 32-bitowego handhelda. Sprawa skupia się wokół tego, że Joker, odwieczny wróg Batmana obmyślił kolejny niecny plan przeciwko człowiekowi-nietoperzowi i całemu miastu Gotham. W muzeum nastąpiło włamanie. Batman i Batgirl wiedzą, że to sprawka Jokera. Nasz superbohater wyrusza, aby to sprawdzić.

   Podczas pierwszego kontaktu z grą jest się pewnym, że ma się do czynienia z platformówką z elementami akcji, lecz tak nie jest. Dużym plusem tej gry jest jej różnorodność. Można by rzec, że w grze występują 3 gatunki:
Platformowa – podczas misji gdy chodzimy Batmanem, klasyczny widok 2D.
Zręcznościowa – podczas jazdy Batmobilem lub latania Batplanem.
Logiczna – podczas poziomów z Robinem, widok jest z góry. Głównym zadaniem jest przesuwanie skrzyń, aby utorować sobie drogę.


Batman: Vengeance – screeny (kliknij, by powiększyć)

   W Batman: Vengeance występują 2 tryby:
Story Mode – przechodzimy grę zgodnie z fabułą, łącznie jest 21 poziomów.
Advance Mode – po przejściu trybu Story Mode otrzymujemy hasło dzięki, któremu mamy dostęp do pierwszego poziomu w Advance Mode. Tutaj mamy możliwość gry w poziomach z pierwszego trybu, oprócz walk z bossami. Advance Mode jest utrudniony, gdyż musimy zmieścić się w limicie czasowym i zebrać po 3 dyski w każdym levelu.

   W grze występuje kilka użytecznych przedmiotów, podczas plansz z Batmanem – bomby z rozprzestrzeniającym się gazem, apteczki, batarangi oraz hak. Ten bohater praktycznie bez ustanku musi używać swojej nieprzeciętnej siły. Robin posiada również batarangi i apteczki, a także mały samochodzik, dzięki któremu mamy dostęp innych pomieszczeń sterując nim z dalszej odległości i musi zbierać karty, by otwierać sobie dalsze przejścia. Jednak on nie musi zbyt często walczyć. Przedmioty znajdujemy w beczkach. Od czasu do czasu przyjdzie zasiąść z kierownicą Batmobile’a lub sterami Batplane’a.


Batman: Vengeance – screeny (kliknij, by powiększyć)

   W Batman: Vengeance nie ma save’ów. Po przejściu każdej planszy otrzymujemy password (hasło), więc po rozłące z grą możemy je wklepać i grać w danej planszy. W levelach nie ma checkpointów i gdy się skusimy musimy zaczynać od początku. Najbardziej trzeba uważać, aby nie wpaść w przepaść. Im dalej jesteśmy tym levele są trudniejsze (mowa oczywiście o Story Mode, gdyż Advance Mode to zupełnie inna zabawa). Czyha na nas więcej wrogów i przeszkód. Walka z przeciwnikami nie jest skomplikowana. Batman nie dysponuje zbytnim wachlarzem ciosów, a Robin ma ich jeszcze mniej. Walczyć możemy w trzech pozycjach: stojącej, kucającej i podczas wyskoku. Inteligencja niektórych bandytów stoi na tak niskim poziomie, że podczas gdy kucniemy oni najwyraźniej tego nie widzą i uderzają pięścią w jedno miejsce na oślep (nad naszą głową). Niektóre plansze to walki z bossem (między innymi z naszym „starym przyjacielem” – Jokerem).


Batman: Vengeance – screeny (kliknij, by powiększyć)

   Grafika prezentuje się średnio, postać Batmana wygląda nawet gorzej od części na SNES’a. Tła stoją na przyzwoitym poziomie. Pomiędzy planszami występują animacje, które są wysokiej jakości, pojawia się podczas nich tekst. Ciekawostką jest, że oprócz początkowej i końcowej animacji, wszystkie są nieruchome. W rozgrywce występują też nawet szczegóły, jak na przykład falowanie kostiumów bohaterów. Ruchy podczas samej gry wyglądają prosto, ale płynnie. Dźwięki są niezłe, niestety małe możliwości GBA w tej dziedzinie je przytłaczają. Na ogół są odpowiednie do lokacji. Podczas pierwszego kontaktu z dźwiękiem w tej grze przypominała mi się muzyka z gier na GBC, ale po dłuższej zabawie stwierdziłem, że to wrażenie było mylne.

   Batman: Vengeance jest krótką grą, ale twórcy zrehabilitowali się dodatkowym trybem Advance Mode. Ta część człowieka-nietoperza na GBA jest grą przeciętną, nie ma jakichś wielkich plusów, ani minusów.
 

TYTUŁ GRY:
  Batman: Vengeance

PRODUCENT:
  Ubisoft

WYDAWCA:
  Ubisoft

GATUNEK:
  Platformowo-zręcznościowa

DATA PREMIERY:
  GameBoy Advance
– 30.11.2001 (USA)
– 09.11.2001 (Europa)

Data dodania: 25 czerwca 2006Autor: Ocelot


Copyright by EmuSite Team; 2006-2018
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka