W styczniu 2012 roku minie 6 lat odkąd prowadzę EmuSite. Gry odcisnęły znaczące piętno w moim dotychczasowym niedługim życiu. Grać uczyłem się przede wszystkim na konsoli PSX. W popularyzacji komputerowych i konsolowych gier nad Wisłą ogromne znaczenia odegrała prasa. A ponieważ byłem czytelnikiem niejednego czasopisma i posiadam niemałą kolekcję tego typu gazet, a co za tym idzie także pewną wiedzę, zdecydowałem się na napisanie artykułu, w którym przedstawiam historię czasopism konsolowych w Polsce. Tak jest, proszę państwa – czasopisma konsolowe – to jest moim przedmiotem zainteresowania w tym wywodzie. Nie jest to artykuł o czasopismach komputerowych. No to lecimy od początku.

Top Secret (19901996 i 20022003)

Choć nie był to pierwszy w historii państwa polskiego magazyn o grach komputerowych, to przyjmuje się, że od niego wszystko się zaczęło. Liczne późniejsze pisma o grach komputerowych i konsolowych były tworzone przez ludzi, którzy pracowali w Top Secret (przekonacie się o tym w artykule). Czasopismo wydawało wydawnictwo Bajtek w latach 1990-1996. Nakład grubo przekraczał 100 tysięcy. Top Secret koncentrował się na grach komputerowych, lecz z czasem opisywał również w mniejszym stopniu gry konsolowe. Pierwszym redaktorem naczelnym był Marcin „Martinez” Przasnyski (1990-1992), a drugim Marcin Borkowski (1992-1996). W 2002 nastąpiła reaktywacja Top Secret pod skrzydłami Axel Springer. Wydano 4 numery i mimo nienajgorszych wyników sprzedaży w 2003 roku ostatecznie pogrzebano Top Secret.

Secret Service (19932001)

Miesięcznik ten ukazywał się od 1993 roku. Wydawcą był ProScript. Założycielami pisma i redaktorami naczelnymi byli Marcin „Martinez” Przasnyski i Waldemar „Pegaz Ass” Nowak. Wcześniej pracowali w Top Secret (Przasnyski był redaktorem naczelnym Top Secret), w 1992 odeszli, by w następnym roku stworzyć inny magazyn. W Secret Service początkowo pisano tylko o grach na komputery, a wtedy pod pojęciem komputer nie krył się wyłącznie PC, jak ma to często miejsce dzisiaj, ale również Amiga, Commodore, Atari itd. Z biegiem czasu pisano również o grach konsolowych. W latach świetności miesięczny nakład wynosił nawet 150 tysięcy! Od maja 1999 pismo ukazywało się pod nazwą New S Service, nieco wcześniej z redakcji odszedł Martinez (w 2000 roku stworzył zresztą inne pismo). W 2001 roku czasopismo zakończyło swój żywot.

Oficjalny Polski PlayStation Magazyn (19972001)

Konsola PlayStation pojawiła się na rynku 3 grudnia 1994 roku. Wówczas tylko w Japonii, a w następnym roku również w Stanach Zjednoczonych i w Europie. PSX szybko zawładnął sercami graczy na całym świecie. W 1995 roku brytyjskie wydawnictwo Future Publishing we współpracy z Sony rozpoczęło wydawanie Oficjalnego Magazynu PlayStation. Niedługo potem powstawać zaczęły edycje tego pisma w innych europejskich krajach. W marcu 1997 roku przyszedł także czas na polską edycję. Wydawcą zostało Computer Graphics Studio (CGS) a redaktorem naczelnym Dariusz Kazik. Oficjalny Polski PlayStation Magazyn ukazywał się ponad 4 lata, do 2001 roku. W dużym stopniu przyczynił się do wzrostu popularności PlayStation w Polsce. Ogromnym plusem były oficjalne wiadomości z pierwszej ręki oraz płyta. Do każdego numeru PSM dołączana była płytka CD do konsoli, na której znajdowały się przede wszystkim dema gier, ale także save’y, trailery itd. Z tego powodu PSM tani nie był – kosztował dwadzieścia kilka złotych. Co pewien czas wychodziły także Oficjalny Polski PlayStation Magazyn Special oraz Total PlayStation – również wydawane przez CGS i na licencji Sony.

   

Oficjalny Polski PlayStation Magazyn i Total PlayStation

 

PSX Extreme (1997-dziś)

Najdłużej istniejące i najlepiej sprzedające się polskie czasopismo konsolowe. Pierwszy numer ukazał się we wrześniu 1997 roku. Gazeta powstała w celu dostarczania informacji o coraz bardziej popularnej w Polsce platformie PlayStation (PSX) i grach na nią. Z biegiem czasu pismo stało się multikonsolowe, lecz nazwa została ta sama i taka jest po dzień dzisiejszy. PSX Extreme od początku było miesięcznikiem. Redaktorem od 14 lat pozostaje słynny Przemysław Ścierski, lepiej znany jako Ściera. Trzon redakcji w znacznej mierze pozostaje od lat ten sam. Redaktorzy piszą o grach z potężną nutką dobrego humoru, co zapewniło pismu status niemal kultowego. Obecnie wydawcą gazety jest AD MUSIC S.A. (wcześniej Grupa 69). Ukazało się już 171 numerów PSX Extreme (stan na listopad 2011).

NEO (19972000)

Pismo zostało stworzone przez redaktorów Secret Service, a wydawcą podobnie jak w przypadku SS był ProScript. Redaktorem naczelnym został Marcin „Gulash” Górecki. W przeciwieństwie do SS w NEO pisano wyłącznie o grach konsolowych. Można by rzec, że czasopismo wyodrębniło się z konsolowego działu Secret Service. Ukazywało się w latach 1997-2000. Było pierwszym polskim multikonsolowym czasopismem (PSX Extreme choć wydawany wcześniej, to początkowo skupiał się wyłącznie na PlayStation). Nieco więcej o krótkiej, ale burzliwej historii NEO napisałem przy czasopiśmie NEO Plus.

NEO Plus (1998-dziś)

Po PSX Extreme najdłużej istniejące pismo i zarazem numer 2 dziś na rynku gazet konsolowych. Jest niejako następcą NEO ukazującego się w latach 1997-2000. W 1998 roku trzon zespołu redakcji NEO stworzył własne konkurencyjne pismo. Nazwali je NEO Plus (nazwa NEO była zastrzeżona). Zmienił się i wydawca w porównaniu do NEO, tu był to Independent Press. Przez niemal 2 lata NEO i NEO Plus równocześnie ukazywały się na rynku, konkurowały ze sobą. NEO nie wytrzymało próby czasu, zaś NEO Plus ukazuje się do dnia dzisiejszego. Redaktorem naczelnym począwszy od pierwszego numeru jest Marcin „Gulash” Górecki. Był on także redaktorem naczelnym NEO do czasu rozłamu, a wcześniej redaktorem Secret Service. A co było przyczyną rozłamu w NEO, stworzenia nowego czasopisma z nowym wydawcą? Porzekadło mówi, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

   

PSX Extreme i PSX Fan Special

 

PSX Fan (19982001/2003)

Miesięcznik ten wydawany był od 1998 roku Computer Graphics Studio, czyli tego samego wydawcę co Oficjalny Polski PlayStation Magazyn, jednak PSX Fan nie miał statusu oficjalnego pisma PlayStation. Redagował go podobny zespół co PSM. Naczelnym był Marek Suchocki. W PSX Fanie znajdowały się właściwie tylko newsy i solucje. Był tanią alternatywą dla PSM. Co pewien czas (zazwyczaj 2 razy do roku) wychodził również PSX Fan Special zawierający wyłącznie tipsy i cheaty. PSX Fan ukazywał się do 2001, a PSX Fan Special do 2003 roku.

PlayStation Plus/PlayerStation Plus (19982002 i 20042005)

Był to miesięcznik wydawany przez wydawnictwo Ares skupiający się głównie na konsolach Sony. Redaktorem naczelnym był Robert Jerzy Szmidt, postać niewątpliwie znana, głównie z działalności pisarskiej – jest pisarzem fantasy. PlayStation Plus ukazywało się od 1998 roku, jednak w 2000 nastąpiła zmiana nazwy na PlayerStation Plus. Zażądało tego Sony (na używanie PlayStation w tytule czasopisma wymagana jest licencja). Czasopismo ukazywało się do 2002 roku. W 2004 roku nastąpiło jego wznowienie, lecz w 2005 ostatecznie zniknęło z rynku. W PlayStation Plus/PlayerStation Plus zamieszczane były między innymi obszerne opisy gier oraz funkcjonowały stałe kąciki tematyczne.

   

PlayStation Plus i PlayerStation Plus

 

Click! (19992009)

Założycielem pisma była Aleksandra „Krupik” Cwalina, która w 1998 była przez krótki czas redaktorem naczelnym Secret Service. Click! początkowo był dwutygodnikiem, potem stał się miesięcznikiem. Pisano w nim co prawda zarówno o grach na PC jak i konsolowych, aczkolwiek z przewagą jednak PC. Później porzucono gry konsolowe w Clicku, lecz co kilka miesięcy w latach 2002-2003 ukazywało się wydanie specjalne – Click! Konsole – oddzielne czasopismo, które traktowało już wyłącznie o grach konsolowych. W 2009 roku wydawnictwo Bauer zdecydowało o zaprzestaniu dalszego wydawania czasopisma Click!. Ostatni numer (5/2009) ukazał się jedynie w wersji elektronicznej.

GAMEStation (19992001)

Czasopismo to nie istniało długo, było miesięcznikiem, a później ukazywało się co 2 miesięcy. Jego przedmiotem zainteresowania była jedynie platforma PlayStation. Redaktorem naczelnym był Wojciech Kulawik.

   

GAMEStation i Click!

 

Play (2000-dziś)

Pismo założyli Marcin „Martinez” Przasnyski (dawniej Top Secret i Secret Service – redaktor naczelny obu pism oraz NEO) i Aleksy „Alex” Uchański (dawniej Top Secret, Gambler a potem Komputer Świat Gry – redaktor naczelny Gamblera i KŚG). Od początku wydawcą jest Axel Springer. Play początkowo pisał o grach na PC oraz o tych konsolowych, z czasem jednak niestety porzucił tematykę konsolową. Podobnie jak w przypadku Clicka! i tu od czasu do czasu ukazywało się wydanie specjalne – Play Extra Konsole. Play ukazuje się do dzisiaj (obecnie jako dwumiesięcznik), lecz już sam adres strony internetowej „playpc.pl” jasno wskazuje co jest tematem zainteresowania tego czasopisma. Nic tu dla nas…

GameBoy Magazyn (20012003)

Nieistniejący zbyt długo twór zespołu redakcji NEO Plus. Ten sam wydawca (Independent Press), jak i redaktor naczelny (Marcin „Gulash” Górecki). GameBoy Magazyn powstał w miarę rozrastania się działu „Pocket” w NEO Plus, a zbiegło się to w czasie z premierą GameBoya Advance. Jak nietrudno się domyślić w gazetce pisano także o poprzedniku GBA – GameBoyu Color i grach na niego. Magazyn nie wychodził regularnie co miesiąc, odstępy czasu pomiędzy wydaniami sięgały nawet 3 miesięcy. Od 7 przedostatniego numeru redaktorem naczelnym została Anna „Anek” Gidyńska, a numer 8 był ostatnim.

Oficjalny Polski PlayStation 2 Magazyn (20032008)

Wydawany przez wydawnictwo Computer Graphics Studio podobnie tak jak magazyn o „szaraku”. Początkowo jednak (w 2003 roku) CGS nie miało licencji Sony, stąd pierwsze numery ukazywały się jako PSM2 (bez PlayStation 2 w tytule, w podtytule już tak). Zamiast płytki z demami była płytka… z filmami z gier. Jednak już pod koniec 2003 roku CGS otrzymało licencję Sony na wydawanie Oficjalnego Magazynu PlayStation 2 (czyli polskiej edycji brytyjskiego pisma). Redaktorem naczelnym był Dariusz Kazik, a później Marek Suchocki. Ostatni OPS2M numer wydano na początku 2008 roku.

   

Play i PSM2

 

Playbox (2011-dziś)

Najmłodsze z istniejących pism konsolowych. Początkowo dwumiesięcznik, obecnie miesięcznik. Wydawcą jest Bauer. Tak, to ten wydawca od Clicka, który to swój żywot zakończył w 2009 roku. Wydawnictwo zdecydowało jeszcze raz zawojować rynek gier konsolowych. Bauer jest też wydawcą CD-Action – największego dziś czasopisma o grach komputerowych. Pierwszy numer Playboxa sprzedał się podobno w ilości około 20 tysięcy, cena to 9.99 zł. Dodam też, że naczelnym jest Tymon Smektała (dawny rednacz Clicka i obecnie redaktor CD-Action). Złośliwi mówią, że Playbox zaczerpnął nazwę od „konsoli”, którą dostał Maciek w jednym z odcinków tasiemca TVP1 – „Klanu”. Faktem jednak jest, że wydawcą Playboxa jest grupa o potężnych możliwościach. W radiu i w telewizji ukazują się reklamy promujące kolejne numery gazety.

Czy to wszystko? Nie. Były jeszcze:
Man!ak (1999) – Tworzony głównie przez redaktorów PSX Extreme. Ukazały się tylko 3 numery.
Konsola (1999-2000) – Wydawnictwo ACEN i redaktor naczelny Maciej Kocuj. Konia z rzędem temu kto posiada do dziś jakiś numer.
GameRanking (2005-2008) – Miesięcznik powstały w 2005 roku i tworzony przez ludzi, którzy wcześniej pracowali w Clicku i Secret Service. W czasopiśmie pisano o grach komputerowych i konsolowych.
Engarde (2008-2009) – Powstanie tego miesięcznika o konsolach odbiło się szerokim echem. Wydawało się, że powstała realna konkurencja dla PSX Extreme i NEO Plus. Niestety, po 5 numerach Inventive Press zawiesiło wydawania czasopisma.

Czy to wszystko? Zapewne tak, choć nie wykluczam, że istniała jakaś gazeta konsolowa, o której nie słyszałem i której nie miałem. Pominąłem komputerowe czasopismo CD-Action, w którym choć pojawiały się treści konsolowe, to generalnie jest uznawane za gazetę o grach komputerowych. Polska scena czasopism była jak widać bardzo bogata, dziś już taka nie jest. Mało jest czasopism konsolowych. Prym wiodą PSX Extreme i NEO Plus, którym życzę z całego serca, aby kontynuowały piękną już kilkunastoletnią tradycję i istniały jak najdłużej.

Data dodania: 31 października 2011Autor: Ocelot


Copyright by EmuSite Team; 2006-2022
Design by Patryk M. (patro)

All rights reserved.

statystyka